بیوگرافی شان رودن

نام کامل :‌شان رودن

وزن : ۱۱۱-۱۱۶ کیلوگرم

قد : ۱۷۷.۵ سانتیمتر

تاریخ تولد : ۱۹۷۵

ملیت : جاماییکایی-آمریکایی

حرفه : بدنساز حرفه ای

نام مستعار : فلکسترون

تاریخ حرفه ای شدن : ۲۰۱۰

اولین رقابت و آسیب دیدگی پشت

بعد از سال‌ها تمرین سخت، در سن ۲۱ سالگی شان بالاخره توانست اولین مسابقه خود را در سال ۱۹۹۶ تحت نام نشنال ایسترن کلاسیک در نیوجرسی انجام دهد. تحت راهنمایی‌های یانی شامبرگر،‌ شان توانست با عنوان قهرمانی از مسابقات خارج شود. اما این سال همه چیز هم برای‌ شان خوب پیش نرفت. در همان سال، او دچار یک آسیب دیدگی از ناحیه پشت خود شد و مجبور شد برای ۶ ماه به دور از تمرینات باشد.

 

بازگشت به استیج

بعد از ریکاوری از آسیب دیدگی پشت،‌ شان بدون اینکه وقتی‌ را تلف کند به باشگاه بازگشت و در سال ۱۹۹۷ در مسابقات قهرمانی ملی‌ آتلانتیک شرکت کرد.‌ شان در این مسابقات بازگشت قدرتمندی داشت و علاوه بر دریافت جایزه فیگور به دلیل عملکرد روی صحنه مسابقات، توانست عنوان دومی‌ اورال را نیز به دست آورد. اما طولی نکشید که تمام دنیا بر سر‌ شان خراب شد.

 

مرگ پدر

در سال ۲۰۰۲، پدر‌ شان بالاخره مغلوب سرطان ریه شد و در گذشت.‌شان نتوانست این خبر را هضم کند و برای تحمل رنج خود شروع به مصرف مشروبات الکلی کرد. ۶ سال بعد از آن‌ شان به عنوان یک الکلی زندگی‌ کرد و تمرین کردن را کنار گذاشت.

 

مسیر ریکاوری

اما به هر حال، همه امید‌ها برای قهرمان سابق از دست رفته نبودند. بعد از ترغیب فراوان دوستان شان، او در نهایت پیشنهاد کمک آنها را پذیرفت و به مرکز توانبخشی و ترک اعتیاد رفت. بعد از بازتوانی، در سن ۳۴ سالگی او دوباره تمرکز خود را روی بردن گذاشت و در سال ۲۰۰۹ وارد مسابقات (IFBB-North-American-Championships) شد. به دلیل سخت کوشی و عزمی که داشت،‌ شان توانست از این مسابقات با عنوان قهرمانی خارج شود. این پیروزی همچنین به منزله حرفه ای شدن‌ شان نیز بود. بعد از یک دهه سختی کشیدن،‌شان بلاخره توانست تبدیل به یک بدنساز حرفه ای شود.

 

زندگی‌ همانند یک حرفه ای

یک سال بعد، او به عنوان یک حرفه ای در اولین رقابت خود شرکت کرد یعنی‌ مسابقات (IFBB Dallas Europa Super Show) در سال ۲۰۱۰.‌ شان در این مسابقات شکست سنگینی‌ خورد و متاسفانه در جایگاه ۱۶ قرار گرفت. اما او تصمیمی برای تسلیم شدن نداشت. در سال ۲۰۱۱، او دوباره به همان استیج بازگشت در حالی‌ که نسبت به عملکرد قبلی‌ خود بهبود قابل توجهی‌ داشت و توانست در جایگاه قابل تحسین سوم قرار بگیرد. در این زمان‌ شان نه تنها یک بازگشت فوق‌العاده را داشت، بلکه توانست جواز شرکت در مسابقات مستر المپیا را نیز به دست آورد.

 

رقابت مستر المپیا

در همان سال‌ شان در مسابقات مستر المپیا در جایگاه ۱۱ قرار گرفت، اما این تنها نقطه شروع او بود. در بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶‌ شان به عناوین زیاد و مهمی‌ دست پیدا کرد از جمله کسب مقام سومی‌ در مسابقات مستر المپیا در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵. اما در سال ۲۰۱۶،‌ شان در سن ۴۱ سالگی توانست مهم‌ ترین عنوان خود تا آن زمان را به دست آورد. در همان سال‌ شان توانست عنوان دومی‌ مسابقات مستر المپیا را کسب کند.

 

تغذیه

در زمان‌های نزدیک به مسابقات،‌ شان از یک رژیم دقیق پیروی می‌کند تا بتواند فیزیکی‌ بدنی خود را حفظ و با بهترین شرایط وارد مسابقات شود. اما او همچنین معتقد به دوره خارج از مسابقات و دوره حجم نیز می‌باشد که در این زمان او به شکل دقیق میزان دریافت کالری خود را تحت نظارت ندارد و این کار را غریزی انجام میدهد. او معمولا از ۶ وعده غذایی در روز بر پایه منابع پروتئین کم چرب، چربی‌‌های سالم و کربوهیدرات‌های پیچیده استفاده می‌کند.

شان در این مورد میگوید “ هنگامی که بحث افزایش حجم در میان باشد، فکر می‌کنم که شما دیگر باید از عضلات شش تکه شکم خود دست بکشید. گمان می‌کنم که بسیاری از افراد در این باره راه خود را گم میکنند زیرا آنها به شدت عادت کرده‌اند همیشه بدنی تفکیک شده و رقابتی داشته باشند. “

 

برنامه غذایی

برنامه غذایی‌ شان تقریبا چیزی همانند رژیم زیر است :

وعده ۱ : ۱/۵ پیمانه جو دو سر، ۱۵ سفیده تخم مرغ و ۳ تخم مرغ کامل

وعده ۲ : مرغ، برنج، سبزیجات

وعده ۳ : استیک، سیب زمینی‌، هویج

وعده ۴ : گوشت گاو چرخ کرده کم چرب، برنج، سبزیجات

وعده ۵ : مرغ و سبزیجات

وعده ۶ : شیک پروتئین همراه کره بادام زمینی‌، دارچین، جو دو سر و یخ

 

افراد مهم در زندگی‌‌شان رودن

شان برای دوستان خود ارزش زیادی قائل است، مخصوصا لنور کرول که توانست او را در بد‌ترین شرایط زندگی‌ دوباره به مسیر درست بازگرداند. اما به هر حال، الگوی‌ شان همیشه یانی شامبرگر و کای گرین بوده‌اند. هر دو این افراد از همان ابتدا به شدت حمایت کننده‌ شان بوده‌اند.

 

چه چیزی میتوانیم از‌ شان رودن بیاموزیم

شان به ما آموخت که علیرغم اینکه شرایط زندگی‌ چقدر میتواند منفی‌ باشد اما نباید تسلیم آن شد. او از دو آسیب دیدگی سخت و پس از مرگ پدر خود دوباره بازگشت تا تبدیل به یک نماد در دنیای بدنسازی شود. یک چیزی که میتوانیم از داستان‌ شان بیاموزیم این است که باید همیشه از کمک افرادی که خواهان کمک کردن به ما هستند استقبال کنیم، همانند یانی شامبرگر که توانست با قرار دادن‌ شان زیر بال و پر خود نقشی‌ محوری در موفقیت وی داشته باشد.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.